Advanced Search

Show simple item record

dc.contributor.authorGeçer, Turgay
dc.date.accessioned2014-10-15T12:01:31Z
dc.date.available2014-10-15T12:01:31Z
dc.date.issued2012en_US
dc.identifier.citationGeçer, T. (2012). Kredi Kartı ve Banka Kartı Uygulamaları. İZÜ Sosyal Bilimler Dergisi, 1(1), 161-174.
dc.identifier.issn2147-4710
dc.identifier.urihttps://hdl.handle.net/20.500.12436/81
dc.description.abstractPayment card is the general name of credit cards, debit cards and pre-paid cards. Credit cards, most debatable in social perspective, among payment cards, totally reached 54 million units. Credit cards are generally accepted by vast of people and widely used for all payments. These widespread cause different reflections in several levels of society. Basic problems are the skewed distribution of cards' debt and higher interest rates applied for credit cards. Despite of higher in volume of bank cards, which is one of the other payments cards, cardholders have quite different usage habits than credit cards. Three main actors' decisions and approaches deeply affect the card market; those are Banking Regulation and Supervision Agency, Central Bank of the Republic of Turkey and also Interbank Card Center.en_US
dc.description.abstractÖdeme kartları; kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartların genel adıdır. Ödeme kartları arasında, toplumsal açıdan en çok tartışılanı, toplamda 54 milyon adete ulaşan kredi kartlarıdır. Kredi kartları geniş halk kesimleri tarafından kabul görmüş, her türlü harcama-ödeme işlemlerinde yaygın şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Bu yaygınlık, toplumun farklı katmanlarında farklı yansımalara neden olmuştur. Temel sorun, kart borçlularının çarpık dağılımı ve kredi kartları için uygulanan yüksek faiz oranlan şeklinde özetlenebilir. Diğer bir ödeme kartı türü olan banka kartları ise adetsel olarak daha yüksek miktarda olmasına karşın, kart sahiplerinin kullanım alışkanlıkları kredi kartlarından oldukça farklıdır. Kart piyasasının üç önemli aktörü olan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Bankalararası Kart Merkezinin karar ve yaklaşımları, kart piyasasını derinden etkilemektedir.
dc.language.isoturen_US
dc.publisherİstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsüen_US
dc.relation.ispartofİZÜ Sosyal Bilimler Dergisi / IZU Journal of Social Scienceen_US
dc.rightsinfo:eu-repo/semantics/openAccess
dc.subjectCredit carden_US
dc.subjectDebit carden_US
dc.subjectInterbank card centeren_US
dc.subjectKredi kartıen_US
dc.subjectBanka kartıen_US
dc.subjectBankalararası kart merkezien_US
dc.titleKredi kartı ve banka kartı uygulamalarıen_US
dc.typearticleen_US
dc.departmentİşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesien_US
dc.identifier.volume1
dc.identifier.issue1
dc.identifier.startpage161
dc.identifier.endpage174
dc.relation.publicationcategoryMakale - Ulusal Hakemli Dergi - Kurum Öğretim Elemanıen_US
dc.institutionauthorGeçer, Turgay


Files in this item

Thumbnail

This item appears in the following Collection(s)

Show simple item record