Advanced Search

Show simple item record

dc.contributor.authorTürker, Ahmet Tolga
dc.date.accessioned2014-10-15T13:06:32Z
dc.date.available2014-10-15T13:06:32Z
dc.date.issued2012en_US
dc.identifier.citationTürker, A. T. (2012). An analysis of Turkish Russian rapprochement: Trends and prospects. İZÜ Sosyal Bilimler Dergisi, 1(1), 46-60.
dc.identifier.issn2147-4710
dc.identifier.urihttps://hdl.handle.net/20.500.12436/89
dc.description.abstractThe history of tense bilateral relations between Turkey and Russia had changed dramatically in the last two decades. This paper will analyze reasons for this change and its implications. This project argues that first, expanding energy relations and increasing trade and tourism between the two countries have been the major driver of change in relations. Second, on the security front number of sources for conflict had been removed such as; the creation of NATO- Russian Council. Third, both countries found a common ground in number of issues in foreign policy. Fourth, both Turkey and Russia feel increasingly rejected by the EU, which adds up to the understanding that straining relations between Turkey and the EU will also negatively affect the relations between Russia and the EU. Fifth, with regard to the Black Sea both sides approach is to welcome an “entente cordiale” in which Turkey and Russia agrees to use more cooperation mechanisms. Finally, this paper argues that establishment of a strategic partnership between Turkey and Russia is unlikely in the future that both countries will remain economic and geopolitical competitors.en_US
dc.description.abstractBu çalışma Soğuk Savaş sonrası dönemde Türkiye ve Rusya arasında olumlu değişen atmosferin neden ve etkilerini değerlendirir. İki ülke arasında, enerji, ticaret ve turizm alanlarında genişleyerek artan işbirliği bahsedilen olumlu atmosferin önemli nedenlerindendir. Aynı şekilde ülkeler arasında daha önceleri güvenlik alanındaki çatışmaların kaynağı kabul edilebilecek unsurlar ortadan kalmaya başlamıştır. Dış politikada da çıkar farklılıkların yanında, ortak noktaların olduğu ve bazı konu ve bölgelerde işbirliğinin daha iyi sonuçlar doğurduğu izlenimi geçerlidir. Son yıllarda Türkiye ve Rusya Avrupa Birliği tarafından yalnız bırakılmakta ve bu ülkelerden bir tanesinin AB ile ilişkilerinin gerginleşmesi diğer ülke ile AB ilişkilerinin de kötüleşmesine de neden olduğu gözlemlenmektedir. Bu eğilimler çalışmanın ana temasını oluştursa da, Türkiye ve Rusya arasında uzun süreli işbirliği ve stratejik ortaklık öngörüsünün kısa süreli ve uluslararası ve bölgesel ortamın getirdiği bir dönem olduğu, iki ülkenin uzun vadede ekonomik ve jeopolitik rakip olarak kalacakları savunulur.
dc.language.isoengen_US
dc.publisherİstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsüen_US
dc.relation.ispartofİZÜ Sosyal Bilimler Dergisi / IZU Journal of Social Scienceen_US
dc.rightsinfo:eu-repo/semantics/openAccess
dc.subjectTurkeyen_US
dc.subjectRussiaen_US
dc.subjectRegional politicsen_US
dc.subjectCooperationen_US
dc.subjectForeign policyen_US
dc.subjectTürkiye-Rusyaen_US
dc.subjectBölgesel politikalaren_US
dc.subjectDış politikalaren_US
dc.titleAn analysis of Turkish Russian rapprochement: Trends and prospectsen_US
dc.typearticleen_US
dc.departmentİZÜen_US
dc.identifier.volume1
dc.identifier.issue1
dc.identifier.startpage46
dc.identifier.endpage60
dc.relation.publicationcategoryMakale - Ulusal Hakemli Dergi - Başka Kurum Yazarıen_US


Files in this item

Thumbnail

This item appears in the following Collection(s)

Show simple item record